X

20اسفند

اسنابر فشار و محافظ اور پرشر (محافظ فشار مازاد)

 

اسنابر فشار و محافظ اور پرشر (محافظ فشار مازاد)

Pressure Snubber and Overpressure protector

 
 
یکی از مهمترین دلایل خراب شدن گیج های فشار و سنسور های فشار (ترانسمتیر فشار، ترانسدیوسر فشار) افزایش ناگهانی فشار و نوسان و ارتعاشات سیال به دلیل دو پدیده هیدرولیکی ضربه قوچ  یا چکش آب (Water Hammer) و کاویتاسیون  (Cavitation )  یا حفره زایی می باشد که منجر به انحراف دائمی دیافراگم، خارج شدن تجهیز از کالیبره و یا حتی از هم گسیختن سنسور فشار یا گیج فشار می شود.
به گفته برخی از صنعتگران عزیز معمولا سنسور های فشار و گیج های فشاری که در کاربرد های هیدرولیک و یا مرتبط با بوستر پمپ و صنعت آب و فاضلاب استفاده می شوند،  بعد از مدتی دچار انحراف در خروجی و خارج شدن از کالیبره می شوند و غالبا طول عمر کوتاهی دارند. و از آن جایی که سیستم های هیدرولیک و همچنین بوستر پمپ ها کاربرد بسیار وسیعی در اکثر صنایع دارند، موجب نگرانی بسیاری از صنعتگران و مهندسان شده است.
در حالی که دلیل اصلی اکثر این خرابی ها، نوسانات و یا ارتعاشات سیال به صورت سریع (لحظه ای) یا موقت (بیش از چند ثانیه) و دو پدیده هیدرولیکی ضربه قوچ  یا چکش آب (Water Hammer) و کاویتاسیون ( Cavitation )  یا حفره زایی می باشد.
برای جلوگیری از  این مشکلات در این مقاله به معرفی برخی از پدیده های مخرب و همچنین تعدادی از تجهیزات جانبی که نقش محافظ مکانیکی برای تجهیزات اندازه گیری فشار (ترانسمیتر فشار، ترانسدیوسر فشار یا گیج فشار) را ایفا می کنند، پرداخته شده است.

 

 

اسنابر چیست؟ Snubber

 

هدف از طراحی اسنابر (Snubber) محافظت از سنسور فشار (ترانسمتیر فشار، ترانسدیوسر فشار) و گیج فشار در برابر  افزایش ناگهانی فشار، نوسانات و ارتعاشات خط، ضربه قوچ یا چکش آب (Water Hammer) و کاویتاسیون یا حفره زایی (Cavitation) می باشد.

 

اسنابر snubber ساختمان داخلی اسنابر snubber

 

این تجهیز  در مقابل سنسور فشار یا گیج فشار (میا ن سیال  و تجهیز اندازه گیری فشار) نصب می شود و در برابر ضربه های مکانیکی کوتاه مدتی که بالا تر از محدود (رنج) فشار  اندازه گیری (Pressure range) تجهیزات می باشند ، نقش محافظ مکانیکی را ایفا می کند.

 

نحوه بستن اسنابر snubber (در گیج فشار (تجهیزات اندازه گیری فشار محل قرارگیری اسنابر snubber در خط

 

اسنابر (Snubber)  برای اکثر کاربرد های صنعتی به خصوص برای برنامه های کاربردی هیدرولیکی مناسب است که در آن ها ممکن است کاویتاسیون (Cavitation)، ضربه قوچ یا چکش آب (Water Hammer) رخ دهد، تأثیراتی که اغلب کوتاه هستند اما شدیدتر از حداکثر فشار کاری ترانسمیتر یا ترانسدیوسر یا گیج فشار می باشند. 
اسنابر (Snubber) فشار سیال را تغییر نمی دهد، بلکه موجب کاهش نوسان و ارتعاشات در خط می شود، همچنین باعث می شود که عناصر حسگر فشار،  اندازه گیری  ثابتی از فشار ارائه  دهند و در  نتیجه باعث بهبود نتایج خوانده شده توسط تجهیز و افزایش طول عمر مفید آن می شود.

 

نمودار تاثیر اسنابر snubber در کاهش میزان فشار بر تجهیزات اندازه گیری فشار


اسنابرهای قابل تنظیم (Adjustable) قابلیت تنظیم کردن به وسیله یک ولو یا پیچ را دارند.
تجهیزات اندازه گیری فشار مجهز به اسنابر (Snubber)، زمان پاسخگویی آهسته تری نسبت به تغییرات فشار ورودی در مقایسه با تجهیزاتی که از  اسنابر (Snubber) استفاده نمی کنند، دارند. این پاسخ آهسته باعث کاهش فشارهای ناشی از خط و پمپ ها می شود.

 

محافظ اورپرشر (محافظ فشار مازاد) چیست؟ Overpressure protector

 

هدف از طراحی محافظ فشار مازاد (Overpressure protector) محافظت از تجهیزات اندازه گیری فشار در هنگامیکه، فشار از محدوده یا رنج اندازه گیری مشخص شده تجهیز  طی یک بازه زمانی تجاوز می کند، است.
 

محل اتصال محافظ اور پرشر Overpressure protector (در گیج فشار (تجهیزات اندازه گیری فشار ساختمان داخلی محافظ اور پرشر Overpressure protector (محافظ اورپرشر (محافظ فشار مازاد Overpressure protector

 

محافظ اور پرشر (Overpressure protector)  از یک شیر ولو پیستونی فنری (spring loaded piston valve) تشکیل شده است. در شرایط عادی فشار فنر شیر ولو را باز نگه می دارد و سیال به عنصر حسگر می رسد. هنگامی که فشار سیستم از میزان تنظیم شده (ست شده) برای محافظ اورپرشر تجاوز می کند، به نیروی وارد  شونده از طرف فنر غلبه می کند. در نتیجه فنر به عقب رانده می شود و ولو بسته می شود و مسیر عبوری سیال به سمت سنسور فشار (ترانسمیتر فشار، ترانسدیوسر فشار) یا گیج فشار را مسدود می نماید. ولو بسته باقی می ماند تا زمانی که فشار سیستم به میزان تقریبا 25 درصد پایین تر از فشار ست شده برگردد، جایی که بر اثر نیروی فنر، مجددا شیر باز می شود.
در نتیجه از تجهیزات اندازه گیری فشار در برابر افزایش فشار (فشار های مازاد) و ضربات فشار surge  و spike جلوگیری می کند.

 

تنظیم محافظ اورر پرشر (Overpressure protector):

 

  • تنظیم پیچ  (چرخش پیچ) در جهت عقربه های ساعت ← بالا بردن فشار بسته شدن ولو
  • تنظیم پیچ  (چرخش پیچ) در خلاف جهت عقربه های ساعت ← پایین آوردن فشار بسته شدن ولو  
     

حتما بخوانید:

 

هرگونه استفاده از محتوای این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

راهنمای خرید سنسور فشار

Related

درباره ما

شرکت هاگلر ایران از سال1389 ، در قالب زیر مجموعه شرکت بین المللی فیوچر اسکای، به عنوان نمایندگی انحصاری شرکت هاگلر آلمان؛ در دفتر ایران فعالیت خود را با هدف اصلی ارایه خدمات در زمینه تجهیزات اندازه گیری فشار آغاز نمود.

از همان سالهای نخست، شهرت و اعتبار این گروه، علاوه بر تاکید بر کیفیت انجام امور و احترام به خواسته مشتریان ، در گرو ارایه خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات بوده و در حال حاضر از جایگاه رفیعی در این زمینه برخوردار می باشد.

بیشتر بدانیم >
عضویت درخبرنامه
Name

تماس با ما

دفتر فروش : تهران ، صادقیه ، باغ فیض، خیابان باهنر(خجسته پور) ، پلاک 110(ساختمان ونوس) ، واحد39 شماره های تماس : 44976345-021 - 02144976441

دفتر پشتیبانی : اصفهان، خ بزرگمهر، ابتدای هشت بهشت غربی، کوچه 29 ساختمان پردیس طبقه 4 واحد 10 تلفن: 03132684915

دفتر امارات : دبی ، دیره ، خیابان پور سعید ، ساختمان سیتی فارمسی واحد3 تلفن: 0097142595133