X

ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار یک تجهیز اندازه گیری فشار است که متناسب با میزان فشار اعمال شده به ورودی آن، یک سیگنال الکتریکی استاندارد و تقویت شده و قابل فهم برای سایر تجهیزات و کنترل کننده ها تولید می کند.

نصب صحیح ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار در صنایع مختلف به طور گسترده ای استفاده می شود ، برخی از آنها نیازمند نصب با روش های خاص می باشند. نصب صحیح ترانسمیتر فشار و شرایط محیطی از جمله عوامل بسیار موثر در افزایش طول عمر آن می باشند. به عبارت دیگر رعایت قوانین مرتبط با نصب منجر به افزایش طول عمر ترانسمیتر فشار شده و خروجی آن را برای مدت زمان طولانی دقیق و ثابت نگه می دارد. در این مقاله به بررسی دقیق کلیه نکات مهم مرتبط با نصب مکانیکی (اتصال به فرآیند) و نصب الکتریکی ترانسمیتر فشار و شرایط محیطی پرداخته خواهد شد.

به زندگی یک مهندس خوش آمدید ... به هرجا نگاه کنید یک مشکل می بینید !!!

نکات مربوط به نصب مکانیکی ترانسمیتر فشار

وارد کردن نیروی مناسب به ترانسمیتر فشار هنگام نصب:

به هیچ عنوان به طور مستقیم به بدنه و یا هوزیگ ترانسمتیر فشار هنگام نصب، نیرو وارد نکنید. این کار منجر به آسیب رسیدن به مدار های داخلی ترانسمیتر فشار خواهد شد. در اکثر موارد با استفاده از یک آچار شش گوش مناسب می توان ترانسمیتر فشار را از قسمت مشخص  شده پیچ و به فرآیند متصل نمود.

 

 
                                                                     ترانسمیتر فشار

 

عدم استفاده از تفلون و سایر نوارها برای آب بندی ترانسمیتر فشار:

هرگز از نوار های تفلون و یا سایر نوارها به منظور مهر وموم و آب بندی ترانسمیتر فشار استفاده نکنید. بلکه فقط از واشر های آب بندی (Sealing) که توسط تولید کنندگان بر روی پورت اتصال ترانسمیتر فشار قرار داده شده استفاده نمایید.

 

 
                                                                     آب بندی ترانسمیتر فشار

 

اتصال ترانسمیتر فشار به فرآیند:

به هیچ عنوان ترانسمیتر فشار را به صورت مستقیم به لاین (خطوط لوله) و مخازن تحت فشار متصل نکنید، این کار منجر به Overpressure (فشار مازاد) و آسیب رسیدن به دیافراگم ترانسمیتر فشار خواهد شد. ابتدا با استفاده از ولوها (Valves)، شیرهای منیفولد (Manifolds Valve) و انواع ولو بلاک ها (Valve blocks) مسیر رسیدن سیال به ترانسمیتر فشار را مسدود نمایید و سپس  بعد از نصب ترانسمیتر فشار به فرآیند مجددا مسیر سیال را باز نمایید. استفاده از این روش برای تعمیر و نگهداری هر چه راحت تر تجهیزات نیز توصیه می شود.

 

 
                                                                     اتصال ترانسمیتر فشار

 

 

 

محافظت از ترانسمیتر فشار در برابر افزایش ناگهانی فشار

به منظور جلوگیری از صدمات ناشی از افزایش ناگهانی فشار، نوسانات و ارتعاشات سیال، پدیده ضربه قوچ (چکش آبی - Water Hammer) و کاویتاسیون )حفره زایی(Cavitation) و غیره می توانید در مقابل ترانسمیتر فشار از اسنابر (Snubber) و محافظ اور پرشر(Overpressure protector) استفاده نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مرتبط با اسنابر فشار و محافظ اور پرشر (محافظ فشار مازاد) مطالعه شود.

 

 
                                                                     محافظت از ترانسمیتر فشار در برابر فشار شکن ها

 

تاثیر شوک و لرزش در طول عمر ترانسمیتر فشار

شوک و لرزش از دیگر پدیده های مکانیکی موثر در کاهش طول عمر ترانسمیتر فشار می باشند. در محل نصب ترانسمیتر فشار باید اقدامات لازم جهت به حداقل رساندن این دو پدیده صورت گرفته باشد در غیر این صورت به مرور زمان خروجی ترانسمیتر دچار خطا و انحراف شده و یا ترانسمیتر به طور کامل از کار خواهد افتاد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مرتبط با شوک و لرزش مطالعه شود.

 

 
                                                                     محافظت از ترانسمیتر فشار در برابر فشار شکن ها

 

 

 

نکات مربوط به شرایط محیطی ترانسمیتر فشار

دمای محیط در محل نصب ترانسمیتر فشار

در شرایطی که دمای محیط  در محل نصب ترانسمیتر فشار (Operating or Ambient Temperature) ، بیشتر از محدوده مجاز ذکر شده برای ترانسمیتر فشار باشد می توان از دیافراگم سیل به همراه کپیلاری استفاده استفاده نمود و محل نصب ترانسمیتر فشار را به نقطه ای دورتر با دمای مناسب انتقال داد. جهت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر مقاله مرتبط با دیافراگم سیل و کپیلاری مطالعه شود.

رطوبت و درجه حفاظت در برابر نفوذ (IP)

محیط نصب ترانسمیتر فشار باید از لحاظ میزان رطوبت (Humidity) با درجه محافظت در برابر نفوذ یا IP ذکر شده داخل مشخصات فنی ترانسمیتر مطابقت کامل داشته باشد در غیر این صورت نفوذ غیر مجاز رطوبت و آب داخل ترانسمیتر فشار به سرعت منجر به خرابی آن خواهد شد و می تواند خسارت های زیاد در پی داشته باشد.

 

 
                                                                     رطوبت و درجه حفاظت در برابر نفوذ

 

 

 

نکات نصب الکتریکی ترانسمیتر فشار

سیم بندی جریانی و ولتاژی

حتما قبل نصب ترانسمیتر فشار به نوع خروجی آن توجه داشته باشید. در صورتی که خروجی از نوع جریانی ( 4 تا 20 میلی آمپر ) است از روش سیم بندی 2 سیمه و در صورتی که خروجی از نوع ولتاژی (0 تا 5 ولتاژ مستقیم و 0 تا 10 ولتاژ مستقیم) می باشد از روش 3 سیمه استفاده نمایید. اشتباهات رایج و متداول در سیم بندی مانند پلاریته معکوس (Reverse Polarity) و اتصال کوتاه (Short-Circuit) میان پین های ترانسمیتر باعث خراب شدن ترانسمیتر فشار خواهد شد، بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مرتبط با سیم بندی سنسور فشار مطالعه شود.

اتصال صحیح کابل

قطر خارجی کابل باید با گلند کابل (Cable gland) کانکشن الکتریکی مطابقت داشته باشد. مهر موم های آب بندی تعبیه شده بر روی کانکشن الکتریکی تاثیر مستقیمی بر روی IP ترانسمیتر فشار دارند. بنابراین استفاده از کلیه مهر وموم های آب بندی و عبور کابل از میان آن ها و گلند کابل الزامی می باشد. حتما از سالم بودن کابل و کلیه مهر و موم های آب بندی اطمینان حاصل نمایید.

 

 
                                                                     اتصال صحیح کابل به ترانسمیتر فشار

محل قرارگیری کابل در ترانسمیتر فشار

محل قرار گیری کابل باید به گونه ای باشد که از رسیدن تدریجی رطوبت به کانکشن الکتریکی جلوگیری شود.

 

 
 
 
                                                                     محل قرار گیری کابل در ترانسمیتر فشار

کابل شیلد دار

جهت کاهش تاثیرات نویز بر روی ترانسمیتر فشار حتما از کابل های شیلددار استفاده کنید. این کابل ها در برابر میدان مغناطیسی مانند یک سپر دفاعی عمل می کنند و تاثیرات نویز را به حداقل می رسانند. توجه داشته باشید که یک سمت شیلد به صورت اتصال باز و سمت دیگر آن به سیستم ارتینگ مرکزی متصل گردد. به هیچ عنوان شیلد به پایه ارت ترانسمیتر فشار متصل نشود.

 

 
                                                                     کابل شیلد دار

 

اتصال ترانسمیتر فشار به سیستم ارتینگ استاندارد

اتصال ترانسمیتر فشار به سیستم ارتینگ استاندارد امری بسیار بسیار مهم و ضروری است. در واقع یکی از اصلی ترین دلایل خرابی ترانسمیتر های فشار عدم اتصال پایه ارت آن ها به سیستم ارتینگ استاندارد و تاثیرات ولتاژ اسپایک و شوک های ولتاژی لحظه ای می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مرتبط با اتصال سنسور فشار به سیستم ارتینگ استاندارد مطالعه شود.

 

روشنایی بهینه

حتی نوردهی در محل نصب ترانسمیتر فشار می تواند منجر به خرابی آن شود !!! لامپ های فلورسنت به یک ولتاژ اولیه بالا برای روشن شدن نیاز دارند. این ولتاژ می تواند به عنوان یک ولتاژ اسپایک (Voltage spikes) به ترانسمیتر فشار نزدیک آن منتقل شود. همچنین می تواند باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی شده و در عملکرد ترانسمیتر فشار اختلال ایجاد کند. بنابراین از نصب ترانسمیتر فشار در زیر یا نزدیک لامپ فلورسنت و یا در نزدیکی موتور های الکتریکی و تجهیزاتی که نیاز به ولتاژ اولیه بالا جهت راه اندازی دارند، خودداری نمایید.

 

 

نکات مربوط به اندازه گیری فشار گاز ها

 

برای اندازه گیری فشار گازها، لازم است تا ترانسمیتر فشار را تا حد امکان نزدیک به خط  (Line) لوله و در بالا خط با زاویه 90 درجه نصب نمود.

 

 
                                                                     اندازه گیری فشار گازها

 

اگر نحوه اتصال به صورت ذکر شده امکان پذیر نیست، ترانسمیتر فشار باید به گونه ای نصب شود که خطوط اتصال با آن تشکیل یک شیب یک طرفه (حداقل 1:10 یا 6 درجه) را بدهد.

 

 
                                                                     نصب ترانسمیتر فشار

 

اگر امکان نصب ترانسمیتر فشار در قسمت بالا خط (Line) وجود نداشته باشد، باید همراه  ترانسمیتر فشار، یک مخزن برای جمع آوری میعانات گازی در پایین ترین نقطه خط (Line) نصب شود و همچنین خطوط لوله اتصالی باید شیبی یک طرفه (کمتر از 1:10 یا 6 درجه) با ترانسمیتر فشار داشته باشند.

 

 
                                                                     نصب ترانسمیتر فشار

 

هنگام اندازه گیری فشار بخار، برای کاهش تاثیرات دما، توصیه می شود از تیوب ها (pulse tubes) استفاده کنید. در شرایطی که دمای بخار بیش از 125 درجه سانتی گراد است توصیه می شود تیوب توسط آب پر شود.

 

 
                                                                     اندازه گیری فشار بخار در نصب ترانسمیتر

 

 

 

نکات مربوط به اندازه گیری فشار مایعات

برای اندازه گیری فشار مایعات باید ترانسمیتر فشار در زیر خط (Line) و حدودا با زاویه 90 درجه نسبت به خطوط لوله متصل شود.

 
                                                                     نکات نصب ترانسمیتر فشار

 

اگر امکان نصب به این صورت وجود ندارد، خطوط لوله باید شیب یک طرفه (حداقل 1:10 یا 6 درجه) با ترانسمیتر فشار داشته باشند.

 
                                                                     نصب ترانسمیتر فشار

 

اگر امکان نصب ترانسمیتر فشار در قسمت پایین خط وجود ندارد، باید جمع کننده گاز در بالاترین قسمت خطوط ارتباطی متصل شوند و همچنین خطوط لوله اتصالی باید شیبی یک طرفه (کمتر از 1:10 یا 6 درجه) با ترانسمیتر فشار داشته باشند.

 
                                                                     نکات نصب ترانسمیتر دما

نکته بسیار مهم برای اندازه گیری فشار های پایین

در ترانسمیتر های فشار "فشار پایین" مقدار صفر خروجی، تاثیر پذیری زیادی از نحوه نصب و زاویه ترانسمیتر فشار دارد. در طی فرایند تولید ترانسمیتر فشار در کارخانه، مقدار صفر سیگنال خروجی در هنگامی که موقعیت ترانسمیتر فشار و کانکشن الکتریکی آن رو به بالا است تنظیم و کالیبره می شود. بنابراین اگر ترانسمیتر فشار "فشار پایین" با زاویه کمتر یا بیشتر از 90 درجه نصب شود، نقطه صفر ترانسمیتر فشار دچار انحراف خواهد شد.

 

مشخصات فنی ترانسمیتر فشار هاگلر

ترانسمیتر فشار خلاء
 

ترانسمیتر فشار مناسب جهت اندازه گیری فشار خلاء

ترانسمیتر فشار خلا
ترانسمیتر فشار میلی بار
 

ترانسمیتر فشار مناسب جهت اندازه گیری فشار کمتر از 1 بار

ترانسمیتر فشار میلی بار
ترانسمیتر فشار دیافراگمی
 

ترانسمیتر فشار مناسب جهت اندازه گیری فشار سیالات خاص

ترانسمیتر فشار دیافراگمی
ترانسمیتر فشار بالا
 

ترانسمیتر فشار جهت اندازه گیری فشار بیش از 1000 بار

ترانسمیتر فشار بالا
ترانسمیتر فشار جریانی
 

ترانسمیتر فشار سوزنی با خروجی 20-4

ترانسمیتر فشار جریانی
ترانسمیتر فشار ولتاژی
 

ترانسمیتر فشار سوزنی با خروجی 10-0 ولت

ترانسمیتر فشار ولتاژی
ترانسمیتر فشار ولتاژی
 

ترانسمیتر فشار سوزنی با خروجی 5-0 ولت

ترانسمیتر فشار 5 ولت
خنک کننده ترانسمیتر فشار
 

خنک کننده دما ترانسمیتر فشار تا 185 درجه

کولینگ فشار
we sense , you measure
درباره ما

شرکت هاگلر ایران از سال1389 ، در قالب زیر مجموعه شرکت بین المللی فیوچر اسکای، به عنوان نمایندگی انحصاری شرکت هاگلر آلمان؛ در دفتر ایران فعالیت خود را با هدف اصلی ارایه خدمات در زمینه تجهیزات اندازه گیری فشار آغاز نمود.

از همان سالهای نخست، شهرت و اعتبار این گروه، علاوه بر تاکید بر کیفیت انجام امور و احترام به خواسته مشتریان ، در گرو ارایه خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات بوده و در حال حاضر از جایگاه رفیعی در این زمینه برخوردار می باشد.

بیشتر بدانیم >
خدمات پشتیبانی

تیم پشتیبانی هاگلر پاسخگوی تمامی اشخاصی است که درمورد سنسور فشار و نحوه نصب آن سئوال دارند . لازم به ذکر است که مهم نیست سنسور فشار از چه برندی است و ما آمادگی پاسخگویی به تمامی سئوالات در زمینه سنسور فشار و لوازم جانبی آن هستیم.

لطفا در صورت نیاز به مشاوره با واحد پشتیبانی هاگلر تماس حاصل فرمایید 09331449140

بیشتر بدانیم >

تماس با ما

دفتر فروش : تهران ، صادقیه ، باغ فیض، خیابان باهنر(خجسته پور) ، پلاک 110(ساختمان ونوس) ، واحد39 شماره های تماس : 44976345-021 - 02144976441

دفتر پشتیبانی : اصفهان، خ بزرگمهر، ابتدای هشت بهشت غربی، کوچه 29 ساختمان پردیس طبقه 4 واحد 10 تلفن: 03132684915

دفتر امارات : دبی ، دیره ، خیابان پور سعید ، ساختمان سیتی فارمسی واحد3 تلفن: 0097142595133