X

Wetted Parts :

در سنسورهای فشار تمام قطعات، سطوح و یا اجزاء که  در معرض تماس مستقیم با سیال هستند در گروه Weted Parts قرار می گیرند که شامل, Internal seals, Diaphragms , Process Connections , O-rings , Gaskets  می باشند که هر کدام بر حسب نیاز صنعت مورد استفاده در اندازه ، شکل و جنس های متفاوتی تولید می گردد.

Diaphragm (دیافراگم):

دیافراگم یك صفحه صاف یا چین خورده است معمولاً فلزی یا از انواع خاصی از پلیمرهای ارتجاع پذیر می باشند.
عمدتاً از دیافراگم ها برای اندازه گیری اختلاف فشار استفاده می شوند.
از دو خاصیت موجود در دیافراگم ها  (جابجایی و كشیدگی سطح ) به طور مستقل میتوان به منظور اندازه گیری میزان اختلاف فشار اعمالی استفاده نمود. در واقع میزان كشیدگی و میزان جابجایی ایجاد شده، رابطه مشخصی با اختلاف فشار اعمالی دارد. لذا با دانستن یكی از دو فشار، می توان میزان فشار مجهول را به دست آورد.
از محاسن مهم دیافراگم ها، قابلیت محافظت از دیگر ابزارهای اندازه گیری فشار در برابر شرایط نامناسب، مثل دماهای بالا و سیالات خورنده و نیز توانایی بالای آنها در آب بندی می باشد.

 

  انواع دیافراگم و موارد استفاده از آن

 

Process Connection (پورت اتصال) :

لوله ها و اتصالات برای انتقال سیالات در زمینه هیدرولیک، پنوماتیک، ابزار دقیق و تجهیزات انتقال مورد استفاده قرار می گیرند. برای اتصال مطمئن لوله ها و تجهیزات به یکدیگر به پورت های اتصال نیاز است.

دیافراگم ها و کانکشن ها بر اساس نیاز و شرایط هر صنعت از جنس های مختلفی ساخته میشوند که برخی از متداول ترین آنها به شرح زیر است:

Stainless steel (فولاد ضد زنگ):

به فولادهایی با مقدار عناصر آلیاژی بالا گفته می‌شود که توانایی مقاومت به خوردگی در اتمسفرهای خورنده و دماهای بالا را داشته باشند. فولادهای ضد زنگ معمولی حاوی آهن و کربن به علاوه حداقل ۱۱ درصد کروم هستند که عامل اصلی مقاومت به خوردگی آنهاست.
رایج ترین نوع فولاد ضد زنگ استیل‌های سری ۳۰۰ هستند که خود به انواع مختلفی مثل ۳۰۳، ۳۰۴، ۳۰۵، ۳۱۶، ۳۲۱ و ۳۴۷ تقسیم می‌شوند و در بین آن‌ها استیل ۳۰۴ با اختلاف قابل توجهی از بقیه پرکاربردتر و رایج‌تر است.
استیل ۳۰۴ و تعداد دیگری از استیل‌های این سری شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل  و کمتر از ۰٫۰۸ درصد کربن هستند و خاصیت آهنربایی ندارند.
استیل ۳۱۶ پس از استیل ۳۰۴ دومین استیل رایج در بین فولادهای ضد زنگ است. این استیل که به «استیل ضدزنگ گرید دریایی» هم معروف است و معمولاً شامل ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن است .تغییر در نسبت کروم و نیکل و افزودن مولیبدن باعث شده تا این استیل مقاومت بیشتری در مقابل فرسایش، به‌ویژه فرسایش ناشی از کلر داشته باشد و به همین دلیل برای وسایلی که باید در تماس زیاد با عوامل فرساینده مانند مواد شیمیایی، حلال‌ها، و آب شور باشند، مناسب است.
وجود کد L پس از شماره سری مانند sts 316 L بیان کننده بهبود sts 316 با درصد بیشتر کربن می باشد که منجر به مقاومت بیشتر آن در برابر خوردگی می باشد.

 

  فولاد ضد زنگ چیست

 

Hastelloy (آلیاژ هالون):

آلیاژی فولادی بر پایه نیکل  است که مقاومت بسیار زیادی نسبت به خوردگی دارند،علاوه بر این در برابر ضربه و ترک خوردگی نیز مقاوت قابل توجهی دارد.
در واقع hastelloy به عنوان یکی از سرسخت ترین آلیاژها در جهان شناخته می شود.
این آلیاژ مقاومت بسیار قابل توجهی نسبت به  اسیدهای غیر اکسید کننده مانند اسید هیدروکلریک و اسید سولفوریک دارد.
آلیاژ hastelloy  به گروه B,C,X تقسیم می شود که سری C پرکاربرد ترین گروه این آلیاژ است.
سری X  این آلیاژ مقاومت استثنایی در برابر دما تا حدود 1200 درجه سانتیگراد دارد.

آلیاژ هالمون چیست

Titanium (تیتانیوم):

تیتانیوم فلزی سبک و مقاوم در برابر خورندگی است که به دلیل وزن بسیار سبک به عنوان جایگزینی برای فولاد ضد زنگ در صنعت هوافضا استفاده می شود.
فلز تیتانیوم را به دلیل وجود لایه دائمی اکسید روی آن میتوان در آب شور و یا آب دارای کلر استفاده کرد.
این فلز تا دمای 120 درجه سانتی گراد تغییر شکل نخواد داد و انتخاب مناسبی برای استفاده در دماهای بالا است.

 

تیتانیوم چیست

 

Ceramic (سرامیک):

سرامیک ماده جامد مستحکم غیر فلزی است که نسبت به سایر جامدات دیر گدازتر ، مقاوم در برابر خوردگی و استحکام فشاری بالاتری دارد. 

سرامیک یک ماده مستحکم غیر فلزی است

Platinum (پلاتینیوم):

پلاتین کمترین واکنش‌پذیری در بین تمامی فلزات را دارد و همچنین مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی دارد و حتی در محیط‌های بسیار داغ نیز این ویژگی را حفظ می‌کند. از عمده کاربردهای این فلز میتوان به ساخت تجهیزات کنترل گازهای سمی اشاره کرد.

 

پلاتینیوم چیست

 

Gold (طلا):

طلا از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و رسانایی بسیار بالایی دارد. استفاده از نانو سیمهای طلا در سنسورهای فشار این امکان را به ما میدهد تا با باتری 1.5 ولت سنسور را راه اندازی کنیم. همچنین استفاده از این نانو سیم ها باعث می شود سنسور قادر به تشخیص فشارهای کمتر از 15 پاسکال با سرعت پاسخگویی سریع(کمتر از 17 میلی ثانیه) باشد. علاوه بر این، این سنسور ها می تواند فشار، خم شدن، نیروهای پیچشی و ارتعاشات صوتی را حل کند.

طلا چیست

Graphite (گرافیت):

گرافیت یکی از آلوتروپ‌های کربن است که بالاترین مقاومت طبیعی و سختی را داراست.
این ماده ضد زنگ ، مقاوم در برابر حرارت  تا ۴۵۰۰ درجه فارنهایت ، رسانای الکتریکی و حرارتی مناسب، دارای اصطکاک کم و مقاومت فشاری بالا می باشد.

گرافیت یکی از آلوتروپ های کربن است

Nickel (نیکل):

این فلز دارای خواص مکانیکی خوب و مقاومت عالی در برابر محیط های خورنده است. این فلز بیشتر استحکام خود را در دمای بالا حفظ می کند. کاربردهای نیکل شامل تجهیزات فرآیندهای غذایی، بشکه¬ های کشتیرانی شیمیایی، اجزاء موشکی و فضایی و لوله کشی می باشد. از این فلزبه طور گسترده ای برای ساخت فولاد ضد زنگ و دیگر آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی استفاده می شود.

خواص نیکل

Cast Iron (چدن):

از جمله مشخصه های چدن که عامل وجه تمایز آن با فولاد است می توان به مقاومت پایین در برابر ضربه، انعطاف پذیری کم، نقطه ذوب پایین، قابلیت سیال شدن زیاد، قابلیت جذب ارتعاش خوب، مقاومت بالا در مقابل سایش، عدم حساسیت در برابر شیارهای سطحی و کم بودن میزان انقباض در زمان انجماد و سرد شدن اشاره نمود.

 

چدن و تفاوت آن با فولاد

 

Tin (قلع): 

به دلیل مقاومت زیادی که قلع در مقابل خوردگی ، اسیدهای آلی و مواد غذایی دارد.معمولاً از آن برای پوشش محافظ فلزات مانند ورقهای سفید فولادی (حلبی ها،ورق قوطی های کنسرو) استفاده می کنند. اسیدها و بازها روی آن اثر می کنند. در درجه حرارت پایین تر از 18 درجه سانتیگراد ، نیروی پیوند ملکولی خود را از دست داده و به صورت پودر خاکستری رنگی در می آید، اما معمولا این شرایط زمانی به وجود می آید که قلع در مجاورت پودر قلع خاکستری قرار داشته و یا برای مدت چند روز در درجه 50  درجه سانتیگراد نگهداری شود. استحکام کششی قلع بیشتر از سرب و قابلیت هدایت الکتریکی آن حدود نقره است، در مقابل خوردگی جوی مقاوم است ولی در اسیدهای معدنی حل می شود. از قلع در تهیه برنج ها، مفرغ ها و لحیم نرم استفاده می شود. همچنین به عنوان ماده آبکاری الکتریکی مورد استفاده دارد. قلع آبکاری شده دارای رنگ سفید زیبا و پوشش محافظ بادوامی است.

 

ویژگی های قلع

 

Diaphragm seal (دیافراگم سیل):

 دیافراگم سیل رابطی مابین سیال و تجهیز اندازه گیری هست جهت جلوگیری از تماس مستقیم سیال با تجهیز. در مواردی که سیال با ویسکوزیته بسیار بالا،خورندگی شدید و یا دارای شرایط یخ زدگی باشد از دیافراگم سیل ها برای جلوگیری از آسیب به تجهیز اندازه گیری و همچنین صرفه جویی در هزینه استفاده میگردد. 
دیافراگم سیل ها از دو صفحه بالایی و پایینی تشکیل شده که مابین دو صفحه همواره از روغن های سیلیکون یا گلیسیرین پر شده که در واقع فشار از طریق این روغن به صفحه بالایی و در نهایت به تجهیز اندازه گیری منتقل می شود و به دلیل همین ساختار همواره در انتقال فشار خطا وجود خواهد داشت و در واقع خطای کل از مجموع خطای تجهیز و خطای دیافراگم سیل بدست می آید.
باید توجه داشت که همواره تجهیز اندازه گیری و دیافراگم سیل باهم کالیبره شود.
دیافراگم سیل ها معمولا به دو شکل Integral و Flange type ارائه می شود.

 

     دیافراگم سیل چیست            فلش دیافراگم سیل چیست           

 

 

جهت خرید سنسور فشار مناسب به راهنمای انتخاب سنسور فشار مراجعه نمایید

Related

درباره ما

شرکت هاگلر ایران از سال1389 ، در قالب زیر مجموعه شرکت بین المللی فیوچر اسکای، به عنوان نمایندگی انحصاری شرکت هاگلر آلمان؛ در دفتر ایران فعالیت خود را با هدف اصلی ارایه خدمات در زمینه تجهیزات اندازه گیری فشار آغاز نمود.

از همان سالهای نخست، شهرت و اعتبار این گروه، علاوه بر تاکید بر کیفیت انجام امور و احترام به خواسته مشتریان ، در گرو ارایه خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات بوده و در حال حاضر از جایگاه رفیعی در این زمینه برخوردار می باشد.

بیشتر بدانیم >
عضویت درخبرنامه
Name

تماس با ما

دفتر فروش : تهران ، صادقیه ، باغ فیض، خیابان باهنر(خجسته پور) ، پلاک 110(ساختمان ونوس) ، واحد39 شماره های تماس : 44976345-021 - 02144976441

دفتر پشتیبانی : اصفهان، خ بزرگمهر، ابتدای هشت بهشت غربی، کوچه 29 ساختمان پردیس طبقه 4 واحد 10 تلفن: 03132684915

دفتر امارات : دبی ، دیره ، خیابان پور سعید ، ساختمان سیتی فارمسی واحد3 تلفن: 0097142595133